Różaniec za braci

Różaniec za braci

W Dzień Ubogiego, który w tym roku Kościół katolicki obchodzi 18 listopada, rozpoczynamy projekt, który realizujemy z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, Metropolitą Łódzkim oraz Łódzką Caritas: Różaniec za braci. Chcemy podjąć w parafiach i wspólnotach regularną modlitwę różańcową za naszych braci na Bliskim Wschodzie w duchowej jedności z nimi oraz okazać konkretne wsparcie.

Różańce

Biskup Joseph Tobji wykonał z drewna ze zniszczonego kościoła maronickiego w Aleppo krzyżyki. Traktujemy je jak relikwię, znak męczeństwa setek chrześcijan na Bliskim Wschodzie i cierpienia tysięcy, a równocześnie piękne świadectwo odpowiedzi Kościoła na prześladowanie i cierpienie, którą zawsze ma być modlitwa i zjednoczenie z Ukrzyżowanym. Krzyżyki dotarły do Polski przed dwoma tygodniami, a następnie zostały dołączone do wykonanych przez wolontariuszy różańcy. Każda parafia lub wspólnota, która chce podjąć wspólną modlitwę "Różańca za braci" może otrzymać taki różaniec.

Wspólna modlitwa

18 listopada, w Dzień Ubogiego rozpoczynamy modlitwę za braci z Bliskiego Wschodu. Ponieważ jednak chcemy się modlić nie tylko za nich, ale także z nimi, rozważania różańcowe przygotowane zostały przez chrześcijan z Syrii. Napisali do nas również list, który odczytany zostanie na początku wspólnej modlitwy. Parafie i wspólnoty, które dołączą do "Różańca za braci" każdego miesiąca otrzymają przed planowaną modlitwą takie rozważania oraz list od chrześcijan z Syrii, Libanu, Egiptu lub Iraku.

 

Konkretne wsparcie

Jedność z Kościołami ziemi Chrystusa i naszych Ojców chcemy wyrazić nie tylko modlitwą, ale także braterską pomocą i konketnym wsparciem. Podczas modlitwy przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy, które następnie parafie i wspólnoty przekażą do łódzkiej Caritas. Stowarzyszenie "Dom Wschodni" będzie kierowało te środki do konkretnych osób i Kościołów na Bliskim Wschodzie oraz informowało o udzielonej pomocy.

Jak się włączyć w "Różaniec za braci"?

Porozmawiaj z księżmi ze swojej parafii lub wspólnoty i zgłoś udział w projekcie pisząc maila na adres: kontakt@domwschodni.pl lub wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony poniżej.

Przed pierwszym spotkaniem wyślemy Wam różaniec, a na adres e-mailowy regularnie będziemy przesyłać "List od braci" oraz rozważania różańcowe na kolejne spotkania modlitewne. Prześlemy także informację o tym, jak wykorzystywane są środki przekazywane na pomoc dla braci na Bliskim Wschodzie.

Parafie i wspólnoty, którę uczestniczą w inicjatywie "Różaniec za braci", można znaleźć na tej mapie.

Formularz zgłoszeniowy